Wybieramy konto bankowe

Na co zwrócić największą uwagę?

Wróć do strony głównej

Poznaj karty debetowe i ich zalety dla posiadaczy kont

Karty debetowe oferują wygodny i bezpieczny sposób dostępu do środków na Twoim koncie bankowym. Zasadniczo są one podobne do karty kredytowej, ale zamiast pożyczać pieniądze (korzystać z kredytu dostępnego na karcie), korzystasz z pieniędzy, które znajdują się na Twoim koncie bankowym.

Karty debetowe mają wiele zalet dla posiadaczy kont. Są to zerowe opłaty za użytkowanie i łatwy dostęp do środków w dowolnym miejscu i czasie. Pamiętaj jednak, czy opłaty rzeczywiście są równe zero. W wielu wypadkach karta może być obciążana opłatami comiesięcznymi, lub opłatą roczną, np. w przypadku dokonania mniej niż wskazane w regulaminie konta liczba transakcji lub kwota transakcji bezgotówkowych.

Dzięki karcie debetowej możesz dokonywać płatności lub wypłacać gotówkę z bankomatów bez konieczności noszenia przy sobie dużych ilości gotówki. I tu następny punkt do optymalizacji. Czy wypłaty z bankomatów są darmowe? Jeśli tak, to czy we wszystkich bankomatach czy tylko wybranych sieciach? A jak jest z wypłatami zagranicą? Czy karta oferuje usługę przewalutowania (dzięki której nie będziesz ponosił np. dodatkowych opłat związanych z zakupami, czy wypłatami w bankomatach, poza granicami kraju)? Dokładnie zapoznaj się z ofertą konta, aby potem nie ponosić niechcianych wydatków.

Dodatkowo, karta debetowa może być używana do zakupów online w wielu sklepach i serwisach internetowych. Co więcej, oferuje ona ochronę przed oszustwami w przypadku utraty karty lub jej kradzieży; środki zostaną zastąpione, jeśli incydent zostanie niezwłocznie zgłoszony. W takim przypadku jednak możliwe jest, że za usługę ubezpieczenia Twoich transakcji dokonywanych kartą bank będzie pobierał niewielką, ale comiesięczną , opłatę.

Karty debetowe to doskonały sposób na zarządzanie wydatkami i śledzenie ich bez konieczności martwienia się o odsetki czy opłaty za zwłokę. Jednak korzystanie z nich pociąga za sobą w wielu wypadkach drobne opłaty. Sprawdź dokładnie jakie, aby maksymalnie zniwelować dodatkowe koszty utrzymania konta. Pamiętaj też, że niektóre opłaty mogą być jednak przydatne, jeśli często korzystasz ze powiązanych z nimi usług.Bankomaty dostępne dla konta

Bankomat (zwany popularnie na całym świecie ATM /Automated Teller Machine/) to urządzenie, które umożliwia klientom banków dostęp do ich kont, wypłacanie gotówki oraz wykonywanie innych transakcji finansowych.

Banki zazwyczaj posiadają własną sieć bankomatów, dzięki czemu klienci mogą korzystać ze swoich kart w celu uzyskania dostępu do gotówki w dowolnym bankomacie banku. Korzystanie z takich bankomatów zazwyczaj jest darmowe. Niektóre banki oferują również korzystanie z zewnętrznych bankomatów. Bankomaty te są częścią sieci innych banków i instytucji oferujących tego typu usługi. Taka forma dodatkowego dostępu dop naszych pieniędzy może być jednak związana z dodatkowymi opłatami związanymi z wykorzystaniem innego sieci. Przed wyborem konta bankowego warto sprawdzić, w których bankomatach dostępna będzie darmowa wypłata gotówki.

Bankomaty pozwalają klientom wypłacać gotówkę, sprawdzać saldo (uwaga, taka opcja może być płatna ekstra!) oraz dokonywać wpłat na konta w tych instytucjach. Ponadto wiele banków oferuje też wpłatomaty. Jest to analogiczne urządzenie do bankomatu. Klienci mogą w nim jednak wpłacać pieniądze bez konieczności czekania w kolejce do kasjera. Jest to np. znakomita i szybka forma, nie tylko wpłacenia gotówki na nasze konto, ale np. sprawdzenia autentyczności posiadanych banknotów (wpłatomat automatycznie informuje jeśli jakiś banknot jest w jakikolwiek sposób "podejrzany").