Wybieramy konto bankowe

Na co zwrócić największą uwagę?

Wróć do strony głównej

Jak zminimalizować opłaty za prowadzenie konta bankowego.

Jeśli chodzi o unikanie opłat za prowadzenie rachunku bankowego, pierwszym krokiem jest zrozumienie różnych rodzajów opłat, którymi bank może Cię obciążyć.

Najczęstszym rodzajem opłaty jest opłata za prowadzenie konta, która może być pobierana zarówno za posiadanie, jak i korzystanie z konta. Oczywiście na rynku znajdziesz oferty konta za zero, czyli takiego które nie jest obciążane opłatą za używanie.

Inne opłaty mogą obejmować opłaty za dokonywanie przelewów między kontami lub z konta, i to właśnie tutaj przydaje się zrozumienie liczby darmowych przelewów. Rozumiejąc, ile przelewów jest darmowych w każdym miesiącu, można odpowiednio zaplanować swoje finanse i zminimalizować ilość wykorzystywanych opłatach.

Najlepszym sposobem na rozpoznanie kosztów opłat za prowadzenie konta bankowego jest znalezienie porównywarki ofert kont bankowych i związanych z nimi opłat. Różne banki mogą oferować lepsze stawki za niektóre usługi, takie jak przelewy lub wypłaty. Zamiast odwiedzać kilka, czy kilkanaście, oddziałów czy stron wybranych banków w jednym miejscu upewnij się, że skorzystasz z tych ofert, które najbardziej Ci odpowiadają. Dodatkowo wniosek o wybrane konto złożysz on-line, a umowa zostanie Ci dostarczona do domu. Cały skomplikowany proces zakładania konta bankowego w łatwy i przyjemny sposób.Karty debetowe - a co z nimi?

Karty debetowe zazwyczaj nie są obarczane opłatą za ich użytkownie użytkowanie. Należy jednak sprawdzić czy w ofercie nie znajduje się informacja, że używanie karty faktycznie jest bezpłatne o ile wykona się nią określoną liczbę transakcji w miesiącu, lub wyda określoną kwotę pieniędzy (często kwota ta nie dotyczy wypłat bankomatowych).

Pamiętaj również o fakcie wypłacania gotówki z bankomatów. Te mogą być bezpłatne tylko i wyłącznie w danej sieci bankomatów (np. Euronet, czy sieć bankomatów wybranego banku). Ostatnią rzeczą jaką warto sprawdzić są limity bezpłatnych transakcji bankomatowych. Czy bank nie ustalił minimalnej kwoty, której wypłacenie będzie się wiązało z opłatą lub też czy np. wielokrotne wypłacanie nie spowoduje, że opłaty zaczną się naliczać. Sprawdź dokładnie, które bankomaty są bezpłatne dla danej oferty i porównaj ta informację z faktem, które bankomaty masz najbliżej miejsc w których najczęściej przebywasz – to tam będziesz z nich najczęściej korzystał.

W kwestii zakupów kartą w sklepach i serwisach internetowych w zasadzie nie ma większych haczyków. Należy jednak zwrócić uwagę, jeśli taka sytuacja nas dotyczy, na zakupy i wypłaty walutowe. Jeśli kupujemy w sieci w sklepie poza krajem macierzystym lub jeśli wyjeżdżamy warto wiedzieć czy płatność kartą czy wypłata gotówki nie pociągnie za sobą dodatkowych opłat. A jeśli już pociągnie to jak wysokie.